środa, 31 października 2012

Kuchnia japońska - ciekawostka

Kuchnia japońska większości Polaków z pewnością kojarzy się z sushi. Jest to jednak nie tylko surowa ryba z kleistym ryżem zapakowana w algi. Sushi stało się symbolem Japonii ze względu na swoje walory smakowe, estetyczne oraz kulturowe. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni uważają, że gotowanie posiłków jest zbędne i powinno trwać jak najkrócej. Według ich zasad danie powinno zostać przygotowane zaraz przed podaniem oraz pokrojone na niewielkie porcje.
Japoński Makaron
Kuchnia japońska, podobnie do innych kuchni azjatyckich, jest zróżnicowana ze względu na region występowania. Ciekawszym jest jednak podział potraw ze względu na sposób przygotowania:

+ Namasumono – potrawy surowe, nie gotowane
+ Nikomono – dania gotowane (zupy, dania gotowane na parze, potrawki z ryb, owoców morza i warzyw)
+ Teppanyaki – dania grillowane z użyciem specjalnej płyty (teppan)
+ Yakimono – potrawy przygotowywane na ruszcie
+ Agemono – dania smażone
+ Tsukemono – warzywa marynowane (nasze pikle)
+ Sunomono – sałatki z warzyw, ryb i owoców morza
+ Gohanmono – dania przygotowywane z ryżu
+ Sushi – najbardziej popularne danie, przygotowywane z ryżu, ryb oraz nori (wodorosty)

Japońska Zupa
W Japonii podstawę wszystkich posiłków stanowi ryż. Spożywany jest z dodatkami oraz bez. Do codziennego menu możemy zaliczyć warzywa, ryby, owoce morza. Popularnym daniem jest zupa miso, czyli sojowy wywar z owocami morza lub tofu. Częścią kuchni japońskiej są również makarony. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni w swojej kuchni nie obejdą się również bez warzyw, takich jak fuki, grzyby shiitake oraz morskich wodorostów i glonów. Jako przyprawy stosują ostry, zielony chrzan wasabi, sos sojowy oraz ocet ryżowy. „Wasabi” oznacza „górską malwę” ze względu na teren występowania oraz wygląd samej rośliny.
Sake
Sake jest to japoński trunek przygotowywany z ryżu. Może zawierać od czternastu do dwudziestu procent alkoholu. Proces tworzenia sake jest podobny do warzenia piwa z wykorzystaniem drożdży, ponieważ sake się nie destyluje. W Polsce mylnie określany jest jako japońska wódka, mimo że w rzeczywistości sake jest niskoprocentowe. W języku japońskim nazwa ta określa wszystkie napoje alkoholowe, włączając szampana czy brandy. Jednak w południowej części wyspy Kiusiu słowo sake odnosi się jedynie do alkoholu wytwarzanego z batatów. Wśród sake rozróżniamy rodzaje wytrawne oraz słodkie. Niektóre z nich dodawane są do potraw kuchni japońskiej, aby wzmocnić aromat potraw. Sake może być spożywane na ciepło lub zimno. Jeśli zdecydujemy się wypić je na ciepło, może zostać podane w normalnej szklance, jeśli jednak na zimno, musi zostać to zrobione w specjalnych małych pucharkach.
Sushi
Sushi to tradycyjne danie kuchni japońskiej składające się z ryżu zaprawianego octem ryżowym oraz rozmaitych, przeważnie surowych, dodatków. Mogą być to ryby, owoce morza, warzywa czy grzyby. Sushi jest z pewnością jednym z najzdrowszych dań, co zauważyć można w długości życia Japończyków. W japońskich restauracjach przygotowywane jest zaraz przed podaniem, aby zachowało świeżość. Spożywanie sushi to bardzo specyficzny rytuał.
Sushi
Niedozwolone jest jedzenie niczym innym niż palcami. Nie wolno również zostawić na talerzu nadgryzionego kawałka. Do sushi podaje się sos sojowy do zamaczania, wasabi oraz marynowany imbir. Ten ostatni służy do spożywania pomiędzy różnymi daniami w celu oczyszczenia kubków smakowych. Często sushi popijane jest zieloną herbatą.

Istnieje wiele rodzajów sushi:

Nigiri-sushi – sushi przygotowywane oraz formowane za pomocą dłoni

Maki-sushi – sushi powstałe w wyniku ułożenia ryżu, kawałka ryby, często również ogórka na płacie wodorostu nori oraz zawinięcia za pomocą bambusowej maty

Chirashi-sushi – tzw. „sushi porozsypywane”

Temaki-sushi – najciekawsza forma sushi, ponieważ przygotowywana jest przez samego spożywającego. Na stół podawane są wszystkie potrzebne składniki, a zainteresowany sam dobiera których z nich użyje oraz w jakich proporcjach

Sushi
Dzięki temu, że Japonia posiada tak odmienną kulturę od naszej, od wieków jesteśmy ciekawi kultury tego kraju. To powoduje, że coraz częściej decydujemy się na podróż w tę stronę świata oraz na odkrywanie jej tajemnic. Kuchnia japońska pełna zadziwiających, a nie raz nawet kontrowersyjnych smaków, kusi nas swoją estetyką oraz sposobem przygotowania. Nie da się przejść obojętnie obok kolorowego sushi, tak bardzo popularnego na Zachodzie. Ciekawość świata oraz obyczajowości innych kultur ciągle będzie nas zaprowadzać w kierunku nowych smaków i aromatów. Kuchnia japońska to jedna z niewielu tak charakterystycznych a zarazem odmiennych od naszej, która przyciąga coraz więcej Polaków. Zachęcamy do skosztowania i przekonania się samemu.
Przepisy Kuchni Japońskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz