poniedziałek, 29 października 2012

Kuchnia chińska 4 - ciekawe informacje

Kuchnia chińska jest to jeden z rosnących w popularność styl przyrządzania potraw charakterystyczny dla ludności zamieszkującej Chiny. Jest ona jedną z najbardziej znanych odmian kuchni azjatyckiej. Wyróżnia się przywiązaniem do tradycji oraz dużą różnorodnością potraw. Najbardziej znane przysmaki można w łatwy i szybki sposób przygotować samemu w domu. Ważne jest, aby posiadać dobrej jakości składniki, chińskie sosy, przepis oraz przydatne akcesoria kuchenne takie jak wok, czyli głęboka patelnia. Będziemy mogli przygotowywać na niej potrawy stylem stir-fry, czyli smażeniem na dużym ogniu, cały czas mieszając. Dzięki tej metodzie warzywa pozostają pyszne i chrupiące oraz nie tracą ważnych składników mineralnych i witamin.
Chiny
Chiny są krajem bardzo rozległym terytorialnie oraz zróżnicowanym pod względem ukształtowania terenu. Klimat zmienia się wraz z oddalaniem się od morza. To powoduje, że w różnych zakątkach tego państwa uprawiane są różne rośliny oraz hodowane są różne zwierzęta. Miało to bezpośrednio wpływ na rozwijające się tam odmiany kuchni regionalnej. Na wschodzie, czyli tam, gdzie kraj graniczy z morzem, popularne będą potrawy przygotowane z ryb oraz owoców morza. W okolicach Pekinu, stolicy Chin, rozwinęła się kuchnia przygotowująca potrawy z niezwykłą starannością. Wpływ miał na to fakt, że dania te trafiały na stół mieszkającej tam rodziny cesarskiej o bardzo wygórowanych gustach. Stamtąd wziął się przepis na popularną kaczkę po pekińsku.

W kuchni chińskiej wyróżniamy takie typy jak:

szanghajska - słynie z dań rybnych oraz przyrządzonych z owoców morza, do wielu potraw dodawany jest brązowy cukier

pekińska – podstawowym składnikiem jest tutaj makaron, co ciekawe, ryż używany jest stosunkowo rzadko, ogromny wpływ na tradycję tej kuchni mieli w przeszłości Mongołowie
Kuchnia Chińska
kantońska – jest to zdecydowanie najpopularniejsza na Zachodzie odmiana kuchni chińskiej, charakteryzująca się daniami przygotowanymi z ryżu oraz drobno posiekanych innych składników szybko usmażonych na wokach. Doskonała jest dla ludzi z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi, ponieważ przygotowana jest na małej ilości tłuszczu.
syczuańska
– pochodzi z regionów Chin zachodnich, swoistymi przysmakami są dania pikantne oraz wędzone

hunańska – charakterystyczna dla regionów centralnych, położonych wzdłuż rzeki Jangcy
fukieńska
– kuchnia popularna dzięki wielu rodzajom zup, pierożków oraz z najlepszego jakościowo sosu sojowego

sinciang – w tej odmianie ciekawe jest, że do przygotowywania potraw rzadko stosowana jest wołowina oraz ryż, a dania gotuje się w glinianych garnkach

Kuchnia Chińska Przepisy
Mimo tak wielkiego zróżnicowania, kuchnia chińska posiada kilka niezmiennych w każdej odmianie zasad. Jest to przywiązanie do smaku, koloru, aromatu oraz sposobu podawania posiłków. Podstawowymi składnikami w każdej odmianie kuchni chińskiej są warzywa, owoce, mięso oraz zboża. Ciekawe jest, że w kuchni chińskiej nie stosuje się mleka krowiego. Jego zamiennikiem jest tutaj mleko sojowe oraz tofu. Chińczycy tworząc swoje potrawy opierają się na zasadzie pięciu smaków: słodkiego, gorzkiego, słonego, cierpkiego oraz kwaśnego. Między nimi musi istnieć harmonia, tak niezwykle ważna w kuchni chińskiej.

Etykieta chińska nakazuje jedzenie potraw pałeczkami, zup zaś łyżką. Napoje nie powinno nalewać się samemu sobie, jedynie osobom towarzyszącym przy jedzeniu. Interesujące jest również to, że wszyscy siedzący przy jednym stole traktowani są równo – zanikają granice społeczne. Inną, dla nas dosyć dziwną, tradycją jest pozostawianie na talerzu niewielkiego kąska – ma to oznaczać, że gospodarz nie przygotował zbyt mało jedzenia.

Najbardziej typowymi produktami wykorzystywanymi w kuchni chińskiej są:
- grzyby mun
- olej sojowy
- sos ostrygowy
- sezam
- przyprawa pięciu smaków.

Kuchnia Chinska

Kuchnia chińska to nie tylko starannie przygotowane dania, ale również uwielbiana przez wszystkich Chińczyków herbata. Jest ona integralną częścią ich życia oraz kuchni. Wierzą, że chińskie herbaty oczyszczą umysł oraz dodaje sił. Parzenie herbaty stało się częścią ich sztuki, stojącą na równi z kaligrafią czy rzeźbiarstwem.

Przepisy kuchni chińskiej coraz łatwiej znaleźć w internecie czy książkach kucharskich. Chiny, jako jedno z państw będących w czołówce rankingu gospodarczego, wywiera coraz większy wpływ na Polskę i samych Polaków. Jest to fakt pozytywny, ponieważ dzięki temu stajemy się tolerancyjni oraz bardziej otwarci na nowości nie tylko w kuchni.

Przepisy Kuchni Chińskiej
Przepisy Kuchni Chińskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz